• پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
  • Thursday 23 May 2019
مقالات
مشاوره پایان نامه
نمونه سوالات
اطلاعیه
شناسه خبر: ۲۱۷۶۴۴۵۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ ساعت: ۱۲:۱۳ گروه: مهمترین مطالب اقتصادی  

روند متغيرهاي نظام بانكي در سه ماه اول ۹۵

روند متغيرهاي نظام بانكي در سه ماه اول ۹۵

جديدترين گزارش بانك مركزي درباره ارقام عمده پولي و بانكي


 


گزارش گزيده آمارهاي پولي و بانكي در خرداد95 كه به‌تازگي ازسوي بانك مركزي منتشر شده، نشان مي‌دهد كه به‌دنبال كاهش نرخ سود بانكي، حجم قابل‌توجهي از نقدينگي به سمت سپرده بلندمدت حركت كرده است. حجم نقدينگي در خرداد95 به 1059هزار ميليارد تومان رسيده كه رشد 4.2‌درصدي در سه ماهه اول سال و رشد 29.7‌درصدي در يك‌سال اخير داشته است.


تمايل مردم به نگهداري پول به‌صورت شبه‌پول و در حساب‌هاي سرمايه گذاري همچنان روبه افزايش است و از سهم اسكناس و حساب جاري و چك در نقدينگي كاسته شده است.


حجم سپرده‌هاي كوتاه‌مدت به 376هزار ميليارد تومان در خرداد95 رسيده  كه نسبت به خرداد سال گذشته 35.2 درصد و نسبت به اسفند گذشته 1.8 درصد رشد داشته است.


اين درحالي است كه سپرده بلندمدت به 485هزار ميليارد تومان در خرداد95 رسيده و ظرف يك ماه 27هزار ميليارد تومان افزايش يافته است كه نسبت به خرداد سال گذشته 29.1 درصد و نسبت به اسفند گذشته 8.1 درصد رشد داشته است.


اين نكات نشان مي‌دهد كه سپرده‌گذاران كه در دو ماهه اول سپرده خود را با رشد 6‌درصدي سپرده كوتاه‌مدت به سمت كوتاه‌مدت‌ها هدايت كرده بودند، با تغيير روش بانك‌ها و افزايش سود سپرده بلندمدت از طريق مشوق‌ها و روش‌هاي مختلف، موجب شدند كه رشد سپرده بلندمدت در خرداد به حدي رشد كند كه ميانگين رشد آن در سه ماهه اول امسال به بالاي 8‌درصد رسيد.


بدهي بانك‌ها به بانك مركزي نيز با رشد 7‌درصدي در 3ماه اول سال  و 10 درصدي در طول يكسال گذشته مواجه شده است. بدهي بانك‌ها به بانك مركزي كه در سال 94 به خاطر بازار بين بانكي و تسهيلات ارزان قيمت بانك مركزي با كاهش و رشد منفي 2.6- ‌درصدي مواجه شده بود، در خرداد 95 بار ديگر افزايش نشان مي‌دهد و به رقم 89.51هزار ميليارد تومان با رشد 7‌درصدي طي سه ماه اول سال مواجه شده است. اين نكته نشان مي‌دهد كه متاثر از رشد تسهيلات‌دهي 40‌درصدي بانك‌ها به واحدهاي اقتصادي در بهار 95، نياز بانك‌ها به استفاده از منابع بانك مركزي افزايش يافته و مانده بدهي بانك‌ها به بانك مركزي افزايش يافته است.در واقع از يك سو نرخ بازار بين بانكي افزايش يافته و از سوي ديگر، بانك‌ها نرخ‌هاي بالاي 15 تا 20‌درصد را به مشتريان خود پيشنهاد مي‌دهند و درنتيجه طبيعي است كه بدهي بانك‌ها به بانك مركزي نيز با رشد 7‌درصدي در 3ماه اول سال مواجه شود.


 


 


file:///C:/Documents%20and%20Settings/fava/My%20Documents/Downloads/pol95.3.pdf

  facebook
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر: