• پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
  • Thursday 27 June 2019
مقالات
مشاوره پایان نامه
نمونه سوالات
اطلاعیه
شناسه خبر: ۲۴۳۲۱۳۵۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۲ ساعت: ۰۸:۴۵ گروه: مقالات  

لایحه بودجه ۹۸

لایحه بودجه ۹۸

در لایحه بودجه دقیقاً میزان صادرات نفت، نرخ ارز و قیمت نفت مشخص نشده‌است و راه را برای جبران کسری بودجه ناشی از افت صادرات نفت با افزایش نرخ ارز باز گذاشته‌است.


 


مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی نسبت به تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده نفتی در بودجه سال آینده خورشیدی اظهار تردید جدی کرده‌است.


این گزارش که در سایت رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شده‌است، می‌گوید که وابستگی لایحه بودجه سال آینده به نفت حدود ۳۵ درصد است. این وابستگی در سال جاری ۳۳٫۳ درصد بود.


لایحه بودجه سال آینده خورشیدی درآمدهای نفتی برای بودجه را ۱۴۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌است که از لحاظ ریالی، ۳۲ درصد بیشتر از سال جاری است. این در حالی است که تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا، میزان صادرات نفت ایران بیش از نصف کاهش یافته‌است.


در لایحه بودجه دقیقاً میزان صادرات نفت، نرخ ارز و قیمت نفت مشخص نشده‌است و راه را برای جبران کسری بودجه ناشی از افت صادرات نفت با افزایش نرخ ارز باز گذاشته‌است.


مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید که ارقام مربوط به محاسبه سهم نفت در بودجه ذکر نشده‌است و باید آن را برآورد کرد: «بر اساس محاسبه ما، در لایحه بودجه ۹۸ قیمت هر بشکه نفت و میعانات گازی ۵۴ دلار، متوسط نرخ برابری دلار حدود ۶۰۰۰ تومان (برای کالاهای اساسی حدود ۴۲۰۰ تومان و برای سایر کالاها ۸۰۰۰ تومان) است».


نرخ برابری دلار در مقابل ریال نسبت به سال جاری ۴۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.


این گزارش می‌افزاید که میزان صادرات نفت حدود ۱ میلیون و ۶۳۵ هزار بشکه فرض شده‌است که ۱٫۵ میلیون بشکه آن مربوط به صادرات نفت و میعانات گازی و ۱۳۵ هزار بشکه آن مربوط به تحویل میعانات گازی به پتروشیمی‌ها است.


میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران‌قیمت است که از میادین گازی تولید می‌شود.


بر اساس برآوردهای بانک جهانی و آژانس بین‌المللی انرژی، انتظار نمی‌رود میزان صادرات نفت و میعانات گازی ایران در سال آینده بالای یک میلیون بشکه باشد. این رقم در سال گذشته ۲٫۵ میلیون بشکه بود.


مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید که درآمدهای صادرات گاز نیز ۳٫۴ میلیارد دلار در نظر گرفته شده‌است.


درآمدهای نفتی


با محاسبه مجلس، میزان کل درآمدهای نفت، گاز و میعانات گازی در سال آینده بر اساس پیش‌بینی دولت حدود ۳۵٫۵ میلیارد دلار خواهد بود.


حدود ۶۵٫۵ درصد از این مبلغ درآمدهای بودجه دولت خواهد بود. به عبارتی، دولت انتظار دارد که درآمد بودجه از محل صادرات نفت، گاز و میعانات گازی در سال آینده ۲۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار (۱۴۲ هزار میلیارد تومان) باشد.


سهم صندوق توسعه ملی (۲۰٪) برابر ۶ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار، سهم شرکت‌های ملی نفت و گاز (۱۴٫۵ درصد) نیز حدود ۵ میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار باشد.


تردیدها


دربارهٔ وابستگی ۳۵ درصدی بودجه به درآمدهای صادرات نفت و گاز، مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید که این نسبت کمتر از میزان واقعی است، زیرا منابع غیرنفتی بودجه (شامل مالیات و غیره) در عمل خوش‌بینانه برآورد شده و تحقق کامل آن بعید است.


جزئیات آمارهای بانک مرکزی ایران دربارهٔ تحقق درآمدهای هفت‌ماهه بودجه سال جاری نشان می‌دهد که دولت در هفت ماه سال ۹۷ به جای ۸۴ هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی مصوب بودجه، تنها ۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌است. سایر درآمدهای دولت در حوزه عملیاتی نیز تنها ۱۵ هزار میلیارد تومان شده‌است، در حالی که قرار بود نزدیک ۴۴ هزار میلیارد تومان باشد.


در کل، بودجه هفت ماه سال جاری با ۳۹ هزار میلیارد تومان کسری منابع مواجه شده‌است که رقم بی‌سابقه‌ای است.


مرکز پژوهش‌ها دربارهٔ صادرات نفت و میعانات گازی نیز می‌گوید که «اگر تصور کنیم که صادرات نفت ایران به احتمال زیاد ۱ تا ۱٫۲ میلیون بشکه شود (دو سوم پیش‌بینی بودجه) و آنهم همه این رقم محقق یا به‌طور مناسبی تهاتر شود و تخفیفی هم در کار نباشد، باید تمام محاسبات بودجه نادیده گرفته شود و محاسبات دیگری انجام شود، تازه با این فرض که قیمت نفت در همان حدود ۵۴ دلار باقی بماند».


این گزارش می‌گوید که هر دلار کاهش قیمت نفت در سال آینده سبب کاهش بیش از ۲٫۴ هزار میلیارد تومانی منابع بودجه خواهد بود.


قیمت کنونی نفت شاخص برنت که معمولاً ۲ تا ۳ دلار بالاتر از متوسط قیمت انواع نفت ایران است، حدود ۵۳ دلار و ۲۱ سنت است.


محمدباقر نوبخت سخنگوی سابق دولت و رئیس سازمان و برنامه در نشست خبری هشت خرداد ۹۷ خود با نمایندگان برخی از رسانه‌های ایران گفته بود: «مطمئنم ۳۸۵ هزار میلیارد تومان بودجه تحقق پیدا نخواهد کرد اما با برنامه‌ریزی و مدیریت تخصیص منابع، کسری بودجه نخواهیم داشت».


رخدادهای بعدی اما این آرزوی رئیس سازمان و برنامه را بر باد داد. چون تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی در خصوص عملکرد شش ماهه نخست درآمدها و هزینه‌های دولت در سال ۹۷ نشان می‌دهد که درآمدهای دولت حدود ۱۲ درصد و هزینه‌های ۲۲ درصد ودر نتیجه کسری بودجه آن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد افزایش داشته است.


البته پیدایش کسر بودجه دولت -بخصوص پیشی گرفتن هزینه‌ها از درآمدها در نظام اقتصادی رانتی- شگفت‌آور نیست، چه نگاهی به بودجه حکومت ایران در سال‌های گذشته تأیید این نکته است که کسری بودجه به پدیده مزمنی در بودجه دولت تبدیل شده است.


کسر بودجه دولت دارای پیامدهای منفی گوناگونی در سطوح گوناگون کلان، میانه و خرد است و برخی از مشکلات اقتصادی ایران هم مثلاً افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی با همین کسر بودجه توضیح داده می‌شود. در همین راستا بنا به گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی بیش از هزار و ۶۷۲ هزار میلیارد تومان اعلام شد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۹.۳ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل (شهریور ۹۷ نسبت به شهریور ۹۶) بیش از ۲۰ درصد افزایش داشت. کسری مداوم بودجه دولت طی سال‌های طولانی گذشته منجر به انباشت بدهی‌های انبوه برای دولت شده است.


 

  facebook
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر: