• پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
  • Thursday 27 June 2019
مقالات
مشاوره پایان نامه
نمونه سوالات
اطلاعیه
شناسه خبر: ۷۳۱۵۹۷۹۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۲/۳ ساعت: ۰۹:۰۹ گروه: مقالات  

اصلاح بانکها اولویت رونق تولید

اصلاح بانکها اولویت رونق تولید

ضرورت اصلاح نظام بانکی در قالب شعار رونق تولید واضح و مبرهن است.


 


برگزیدن نام «رونق تولید» برای سال 1398 توسط مقام معظم رهبری، انتخاب مناسب و هوشمندانه‌ای است. امید است حاکمیت و به ویژه دولت تحقق این شعار را سرمشق و در اولویت اقدامات خود در سال جاری قرار دهند. اگرچه ممکن است همواره اهداف متعددی در نظر یک جامعه باشد که رسیدن به همه آنها مطلوب و ارزشمند تلقی شود اما در عالم واقع برای دستیابی به خواسته‌ها باید برخی را کنار گذاشت و به برخی اولویت داد. اینکه نام سال 98 رونق تولید گذاشته شده و سال‌های قبل نیز عناوین اقتصادی داشته‌اند، نشان از این است که اقتصاد اولویت اصلی کشور است. با این حال باید در نظر داشت که اگرچه انتخاب عنوان رونق تولید درست بوده اما رسیدن به آن بسیار سخت است و موانع و چالش‌های بزرگی در کشور وجود دارد که تحقق این شعار را سخت می‌کند، گرچه دستیابی به آن ناممکن نیست.


از سویی با توجه به اینکه تولید در ایران با محوریت فضای کسب و کار با مشکلاتی همراه است لذا باید راهکارهایی اصولی برای آن مد نظر قرار داد. مهم‌ترین موانع کسب وکار به تفکیک بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد در هر سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات، «دشواری تامین مالی از بانک‌ها» از مهم‌ترین موانع کسب وکار تعیین شده است. از اینرو ضرورت اصلاح نظام بانکی در قالب شعار رونق تولید واضح و مبرهن است.نظام بانکی کشور مشکلات متعددی دارد که باعث می‌شود اصلاح آن از زمره اصلاحات اقتصادی اولویت‌‌دار کشور باشد. این مشکلات شامل اشکالات ساختاری و اشکالات ناشی از عملکرد نظام بانکی است. در حوزه مشکلات ساختاری مسئله اساسی این است که ارتباط نظام بانکی با نظام تولید اقتصادی محدود است. با این وجود طی سال‌های اخیر اصلاح در سیستم بانکداری عملیاتی نشده است. تسهیلات معوق، مطالبات دولتی، بدهی به بانک مرکزی در قالب اضافه برداشت، ترازنامه ناتراز و زیان‌ده بودن عملیات اصلی بانک‌ها و بسیاری از این دست اهم مشکلات سیستم بانکداری است که در سایه سوء‌مدیریت و عدم نظارت صحیح بانک مرکزی ایجاد شده است. به عنوان مثال در حالی که در دنیا سیستم کوربانکینگ به بانک مرکزی اجازه می‌دهد که هر لحظه تمام تراکنش‌های بانکی را رصد کند، در ایران بانک مرکزی تا سال‌ها بر بعضی مؤسسات اعتباری و بانکی اصلا نظارت نداشت. بانک مرکزی برای سپرده‌ها و وام‌ها سقف نرخ سود می‌گذارد، اما نمی‌تواند آن را اجرا کند؛ بانک‌ها را ملزم می‌کند که باید رتبه‌بندی اعتباری مشتریان خود را رعایت کنند اما نمی‌تواند این الزام را عملیاتی کند؛ بانک‌ها را ملزم می‌کند که باید یک نسخه از قرارداد وام را به مشتری هم بدهند اما عملیاتی نمی‌شود.


بانک مرکزی نتوانسته است شفافیت بانکداری را خیلی خوب پیاده کند. در سایت بانک مرکزی آمریکا فهرست دارایی‌ها، تعداد شعب، بدهی‌ها، نوع سهام‌داران و گزارش‌های متعدد بانکی وجود دارد اما بانک مرکزی ما در این سال‌ها تازه به این نتیجه رسیده است که فهرست بانک‌های دارای مجوز را اعلام کند و هنوز صورت‌های مالی این بانک‌ها را به طور عمومی منتشر نکرده است. بعلاوه بانک مرکزی که باید نماد سیاست‌گذاری پولی ارزی و بانکی مدرن باشد در حد یک اداره دولتی معمولی است.


بنابر این آنچه مجموعه حاکمیت کشور اعم از قوای مجریه، مقننه و قضائیه و سایر نهادهای حاکمیتی و دولتی باید برای رسیدن به رونق تولید مدنظر داشته باشند در ابتدا اصلاح نظام بانکی و بانک مرکزی است.این در حالی است که این موضوع از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب نیز به شمار می رود بگونه ای که در بیانات نوروز  سال 98در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی فرمودند:در یک نامه‌ای به نظرم در سال ۹۳ یا ۹۴ یکی از مسئولین عالی‌رتبه به بنده نوشته بود که ما برای اصلاح امور بانکی کشور، مسئله‌ی بانک، اصلاح موارد بانکی -که یکی از مشکلات اقتصادی ما مشکلات بانکی است- لایحه‌ای داریم تنظیم میکنیم که تا چند ماه دیگر این لایحه به مجلس خواهد رفت. به من گزارش دادند که الان چهار سال از آن وقت میگذرد، هنوز این لایحه به مجلس نرفته! اینها تأخیر است، اینها تعلّل است. ..


 

  facebook
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر: