• پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
  • Thursday 27 June 2019
مقالات
مشاوره پایان نامه
نمونه سوالات
اطلاعیه
شناسه خبر: ۸۳۷۵۳۵۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۴/۳ ساعت: ۱۱:۳۹ گروه: مقالات  

اقتصاد به کدام سو میرود؟

اقتصاد به کدام سو میرود؟

انتظار می رود قیمتهاچه روندی را در پیش بگیرند.....


حداقل یک‌سوم منابع بودجه دولت تحت تاثیر نوسانات ناشی از متغیرهای نفتی است. متغیرهای نفتی عبارت است از 1- صادرات فیزیکی نفت، 2-قیمت نفت و 3- نرخ تسعیر ارز. به هر میزان که این عوامل تغییر کنند، منابع عمومی نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به عبارت دیگر وابستگی بودجه دولت به نفت شامل وابستگی به میزان صادرات نفت خام، قیمت نفت خام و نرخ تسعیر ارز می‌شود. معمولاً با کاهش صادرات نفت بر اثر تحریم (یا عوامل دیگر) یا کاهش قیمت نفت خام، عرضه ارز حاصل از صادرات نفت کاهش و در نتیجه نرخ تسعیر ارز افزایش می‌یابد. بنابراین در مجموع به نظر می‌رسد تا حدودی تغییرات این سه متغیر همدیگر را خنثی می‌کند. با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های اولیه و ثانویه، صادرات نفت ایران مهم‌ترین هدف تحریم‌هاست. از آنجا که تحریم‌های جدید آمریکا از اواسط پاییز (13 آبان) سال جاری آغاز می‌شود، حتی با فرض کاهش صادرات نفت ایران، به دلیل افزایش نرخ تسعیر ارز از 3800 تومان محاسباتی به 4200 تومان رسمی و هفت هزار تومان غیررسمی انتظار نمی‌رود بودجه دولت در سال جاری به مشکل حادی بربخورد.


خریداران عمده نفت ایران در حال حاضر چین (حدود 650 هزار بشکه)، هند (500 هزار بشکه)، کره جنوبی (314 هزار بشکه)، ترکیه (165 هزار بشکه)، ایتالیا (155 هزار بشکه)، ژاپن (137 هزار بشکه)، امارات (127 هزار بشکه) اسپانیا (114 هزار بشکه)، فرانسه (109 هزار بشکه) و یونان (77 هزار بشکه) هستند که بیش از 90 درصد نفت ایران را خریداری می‌کنند. با اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا کشورهای هم‌پیمان آمریکا یعنی کره جنوبی، ژاپن و امارات قطعاً خرید نفت از ایران را متوقف می‌کنند (با مجموع 577 هزار بشکه). با باقی ماندن کشورهای 1+4 در برجام شاید با کاهش 30درصدی صادرات نفت ایران به این کشورها، صادرات نفت کشور در حدود 5 /1 میلیون بشکه در روز تثبیت شود. در سال 1393 (2014) نیز در بدترین حالت صادرات نفت ایران به 1086 هزار بشکه کاهش یافت. بنابراین برای صادرات نفت ایران دو گزینه بدبینانه (1186 هزار بشکه) و محتمل (6 /1 میلیون بشکه) قابل تصور است.


پیش‌بینی اوپک از قیمت نفت در 2018 معادل 6 /60 دلار برای هر بشکه و پیش‌بینی IEA از قیمت نفت در این سال برابر 4 /73 دلار برای هر بشکه است. بنابراین قیمت نفت 60دلاری برای نفت ایران در سال 1398 پیش‌بینی می‌شود.


با توجه به قیمت حدود هفت هزارتومانی دلار در بازار آزاد، تداوم خروج سرمایه از کشور، وضع تحریم‌های جدید و جو روانی به وجود آمده انتظار می‌رود قیمت دلار در سال آینده از قیمت‌های کنونی نیز فراتر رود. البته در حال حاضر نیز نرخ ارز واقعی بودجه با احتساب استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و مابه‌التفاوت فروش ارز در بازار بسیار بیشتر از نرخ ارز محاسباتی است. با کاهش صادرات نفت کشور و به منظور تراز کردن بودجه انتظار می‌رود سهم صندوق توسعه ملی به 20 درصد محدود شود و با احتساب سهم شرکت ملی نفت، سهم دولت از صادرات نفت معادل 5 /65 درصد خواهد بود.


با توجه به منعطف نبودن بودجه دولت نمی‌توان انتظار کاهش هزینه‌ها در شرایط تحریمی را داشت. بنابراین افزایش 10درصدی هزینه‌های جاری قابل انتظار است.


بنا بر این حتی در حالت بدبینانه و با کاهش صادرات نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز، دولت می‌تواند هزینه‌های جاری را پوشش دهد. البته این بودجه برای اینکه کارمندان دولت معترض نشوند، کفایت می‌کند اما جوابگوی نیازهای توسعه‌ای کشور نیست و سیر نزولی اقتصاد که از سال 1391 شروع شده، همچنان ادامه خواهد یافت.


 

  facebook
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر: